Home Kanal 1 Kanal 2 Kanal 3 Kanal 4 Kanal 5 Kanal 6 Kanal 7 Kanal 8


Webspor

 

webspor
Webspor 2013 ve 2020 yılına kadar uzanan elle en büyük canlı maç izleme platformlarından bir tanesiydi ancak selcuksports ve taraftarium24'ün hep gölgesinde kaldı. Bunların nedenlerini sizlere kendimce varsayımlarımla açıklamaya çalışacağım ama bu sorunlardan daha ötesi daha büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Bein Sports yani yayıncı kuruluş Klüplere hakkı olan alacağı ödemeleri bir türlü ödemiyor büyük sorunlardan bir tanesi böyle yayıncı kuruluş geliriyle ayakta olan anadolu klüpleri futbolcuları para almazsa takımı sabote edebilir kötü gidişat söz konusu ve bunun öncü sebebi ise takımın ve ligin kalitesizleştirmeye yönelik bir adım olarak sezebiliyoruz.


Bein ödemesi şu şekilde oluyor  1 yıllık ücret ne kadarsa diyelim 3 milyon yani 3 milyar TL neyse daha azda olabilir örnek veriyorum, şimdi bunun %25'ni haziran ayında veriyor federasyona. Federasyonda sıralamaya göre kim ne kadar hak ettiyse takımlara dağıtıyor toplam yılın bedeli aynı bu şekildedir. Geriye kalan %75'lik bölümü 10 takside bölüyor zamana yayıyor 10 taksitte veriyor sen haziranda para alıyorsun sen o parayı transfere altlık yapıyorsun. Temmuz ağustos boş geçiliyor bir para yok takımlar adına konuşuyorum eylülden bir sonraki mayısa kadar hazirana kadar 10 taksitle paraları alıyorsun. Anladığım kadarıyla tahmin ediyorum ki digitürk bein sports diyor ki o %25'e saymamızı istiyor katarlılar. Herhalde öyle bir şey olsa gerek ama  18 takımın tamamı federasyona ödemeyi almadık diyorsa orada bir sıkıntı vardır ama o zaman klüpler haklıdır. Sadettin sarana parası ödenmedi o yüzden adam e sportsu çekti ingiltere ligi var diye satıldı ama görüyoruz ki onlarda yok. Adama parası ödenmediği için 2 yıldır adam platformdan çıktı. İngiltere primer ligi için yeni mecra aramak zorundayız yeni bir platform aramak zorundayız. Uzun lafın kısası Bein sports burada son derece başarısız bir iş modeli uyguladı. Bence birazcık sallamıyorlar türkçesi kaba tabiriyle önemsemiyorlar bize kimse bir şey yapamaz havası var KATARLIYIZ arap ırkındanız Türkiye ile katar ilişkisi dolasıyıla bu rahatlık ondan geliyor.webspor

Federasyona gelecek olursak maşallah onlarda bein sports'dan çok onlar beinci, katardan çok katarlı adam  olduğu için neredeyse türkiye katar ortak federasyon çevirme götürecek kadar niyetli istekli bir yönetim kurulu falan olduğu için durum bu. Bu çözülemez ve federasyonda çözemez bir devlet adamının çözmesi gerekiyor şu mevcut durumda çözülemez. Bu genel üçlü bir formül var önümüzde federasyon daha çok kafa karıştırdığı düşüncesindeyim günümüzden örnek verecek olursak federasyon açıklaması şöyle ödedi ödemediniz kusura bakma abi ödemediniz resmen katarlılara sevicilik gösteriliyor bu konuda alay konusu olmuşlar. Sert tavırlarla federasyon katarlı bein sports yayıncnı kuruluşa sert bir uyarı dilde gösteremez.

Mebla daha farklı küçük bir şeyi ödenmediği türkiye futbol federasyonun bein konusunda tavrı klüplerin alehiye doğru yöneliktir. Bunu klüplerde biliyor bunun sebebide beini sevdikleri için değil belki katarlılarla iş yaparız. Belli olmaz işi ben hep söylüyorum derdi futbol olmayan adam futbol federasyon başkanı olamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme